Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/wordpres/ecehavuz.com/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1370
Yüzme havuzundaki yosunlar nasıl belirlenir ve yok edilir? – Ece Havuz

Yüzme havuzundaki yosunlar nasıl belirlenir ve yok edilir?

Yüzme havuzundaki yosunlar nasıl belirlenir ve yok edilir?

Havuzda oluşan yosunu temizlemek için fiziksel ve kimyasal bir takım yöntemlerin kullanılması gerekir. Özellikle önleyici kimyasalların kullanılmaması durumunda kısa süre içinde yosun oluşumu görülecektir. Havuz tabanında ve duvarlarında ortaya çıkan yosunların temizlenmesi ve önlenmesi için farklı yöntemlerin kullanılması gerekir.

Havuzlarda yosun oluşumunu engellemek ve yosunları temizlemek için:

  • pH değerinin düşürülmesi.
  • Kimyasallar ile dezenfekte uygulanması.
  • Temizleme fırçaları ve araçları ile fiziksel temizleme yapılması.
  • Klor ve pH dengesinin ayarlanması.

Havuzların yosun sorunlarından kurtarılması için izlenmesi gereken temel yöntemler arasında yer alır. Özellikle kimyasalların kullanımı ve havuzda yosun temizlemek için uygun araçların kullanımı son derece etkilidir.

Göztaşı ile havuz temizliği ve diğer kimyasalların etkin kullanımı ile yosun oluşumunun önüne geçilmesi mümkündür. Yosunlar en basit şekliyle havuz diplerinde ve duvarlarında ortaya çıkan bitki benzeri organizmalardır. Yeşil alg, sarı – hardal yosunu, siyah yosun olmak üzere farklı biçimde ortaya çıkan bu yosunlara karşı önceden alınacak basit önlemler ile engelleme yapılabilir.

Havuzda yosun oluşumunu engellemek için ilk temel unsur serbest klorların aktif olarak çalışmasıdır. pH değeri ve klor dengesinin düzgün olduğu sularda yosun görülme olasılığı oldukça düşük olacaktır. pH değerinin düşürülmesi ve suyun dezenfekte edilerek gerekli kimyasallarla korunmasın havuzda yosun temizleme ve önleme işlemlerinde etkili olacaktır.

tr_TRTürkçe