Yüzme havuzu nasıl temizlenir?

Yüzme havuzu nasıl temizlenir?

Havuzunuz eskisi kadar berrak ve temiz gözükmüyor mu? Bu soru eğer akıllardan geçiyorsa sağlık konusunda da endişeli olduğunuzu gösterir.

İnsanoğlu doğası gereği bazen gevşer ve yapması gereken işleri erteler. Ertelenmeyecek kadar önemli olan temizlik konularından biri havuz temizliğidir. Çoğu yüzme havuzu olan kişilerin, havuz temizleme dönemlerini kaçırıp, sadece havuz suyunu kimyasallarla temizleyip günü kurtarmaya çalıştıkları düşünülse de er yada geç bir gün havuz bakımını yapmaya zorunda kalacağını ve daha çok masraf çıkacağını unutmamak gerekir.

Havuz kimyasallarından biri olan Klor eklemek sadece suyun temizliğine etki etse de havuzun yüzey kısmındaki kirliliği engelleyemez. Bunu daha basit anlatmak için şöyle bir örnek verilebilir. Duş yaparken, temizlik maddeleri olan şampuan ve sabun kullanırsınız. Ama küvetiniz yada duş kabininiz sonsuza kadar temiz mi kalıyor? Tabii ki değil. Şampuan ve sabun, kiremit, porselen veya cam elyafı değil, vücudunuzu temizlemek içindir. Bir süre sonra, sabun köpüğünün zeminde ve kenarlarda görmeye başlarsınız.

Bunla beraber artık havuzunuzda yeni canlılar gelmeye başlar. Küvet ve duş duvarlarında gelişen bakteri yuvaları küflü ortamlar yapar ve arkasından koku yaymaya başlar.

Klor, bromin ve diğer kimyasallar suyunuzu temiz tutar. Bir dereceye kadar da, havuzun duvarlarını, tabanını ve çevresini de temiz tutmaya yardımcı olur. Ancak bu kimyasallar yaprakların ve böceklerin sudan uzak tutmayacak, havuzun duvarlarını ve zeminini sonsuza dek temiz tutamayacaklar.

Yani mazeret yok. Havuzunuzu temiz tutmak için klor veya başka kimyasalların kullanılmasına ek olarak, düzenli, kapsamlı temizlik de kesinlikle gereklidir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tr_TRTürkçe